Урок з української мови у 6 класі "Іменник"

22.01.2014 15:41

Іменник як частина мови.

Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

 

 

Урок – мандрівка

 

6 клас

 

Підготувала: вчитель української мови та літератури Новомихайлівського навчально-виховного комплексу Чернігівської районної ради Запорізької області

Самойленко Т.І.

 

 

 

 

 

Тема. Іменник як частина мови. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні, сприяти розвиткові логічного мислення учнів, збагачення їх лексичного запасу, виховувати в учнів любов до рідної мови.

Епіграф

Взагалі без імення

ніхто між людей.

Хто б не родився на світ –

родовита людина чи проста,

кожного з них, породивши, іменням батьки наділяють.

                  Гомер

 

Хід уроку

І. Мотивація навчально – виховної діяльності.

 

1. Створення психологічного настрою (мобілізація активності учнів)

Сіли, дітки, всі рівненько,

усміхнулися гарненько

настрій на урок взяли

й працювати почали.

Сьогодні у нас незвичайний урок

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

Наше з вами завдання, звичайно, не хвилюватися, а бути в першу чергу уважними, сумлінними, старанними, активними. І ми продовжимо з вами мандрувати чарівною країною морфологією. Сідаємо у потяг і подорожуємо, але буде декілька зупинок.

1.     Проблемне завдання: Що таке ім’я?

2.     Перевірка домашнього завдання (Що означає моє ім’я?)

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Пояснення вчителя (за такими питаннями):

-         в якому розділі науки про мову вивчаються частини мови?

-         на які групи поділяються частини мови?

-         назвати самостійні й службові частини мови?

-          

ІІІ. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу.

Вчитель. Всі на світі добре знають,

Що предмет я означаю.

-         Хто чи що, - ви запитайте

І про мене ви дізнайтесь,

Я істота й неістота:

Парта, зайчик, дошка, котик.

Маю рід, число, відмінок.

І чотири аж відміни.

Хто я? Знайте достеменно:

Називаюсь я Іменник

 

1.     Вільний мікрофон.

-         що означає іменник?

-         на які питання відповідає іменник?

-         як змінюється?

2.     Дати визначення іменника як частини мови.

3.     Розглянути таблицю в підручнику с.130

4.     Аутотренінг (діти говорять разом, що повинні знати і вміти)

 

Учні повинні знати: визначення іменника як частини мови, морфологічні ознаки, його синтаксичну роль.

 

Учні повинні вміти: знаходити іменник в реченні; визначати морфологічні ознаки; правильно писати іменники з вивченими орфограмами.

 

1.     Станція «Не помились»

Завдання: розв’язати кросворд «Іменник»

1.     Особиста назва людини, що дається їй після народження (ім’я)

2.     Косметична мазь (крем)

3.     Твір образотворчого мистецтва, викоханий з натури (етюд)

4.     Механізм для піднімання й переміщення вантажів (кран)

5.     Велика, рибальська сітка (невід)

6.     Зимовий віз на полізах  (сани)

7.     Кімната в школі, де здійснюється навчальний процес (клас)

 

іі

            1

 

 

                2

                                  3

                4

                                  5

 

 

                6

                                  7

                      

2.     Станція «Навчись»

1.     Вправа 228 (усно), повторити відмінки, розглянути будиночок.

2.     Вправа 230 (письмово).

3.     Знайди «третє зайве» слово, аргументувати свої докази.

1.     Стіл, портфель, додому

2.     Пенал, він, дівчина

3.     Телефон, п’ять, літо

4.     Комар, слово, гарний.

 

3.     Станція «Знайди»

Знайти в поданому тексті іменники й випиши їх.

Сива повновода хмара вже висіла над цілим степом. Світлі паруси дощу помітно наближалися нивами. З тихим дзвоном упали перші краплини, все стрепенулося, і вже широченною чарівною музикою зашумів дощ, цілющий травневий дощ. Наближається осінь.

 

4.     Станція «Правильно вибери»

1. Вибірковий диктант (вибрати іменники, вказати назви істот й неістот). Назвіть один із способів розрізнення істот і неістот?

Солодкий, квіти, чотири, ліс, замок, веселий, побіг, гарний, писав, зошит, донька, кіт, додому, вгорі, Дніпро, Україна, Тарас Шевченко, українська, неначе, але, хата, ковдра, Оленка, Миколка.

 

3.     Гра «склади слова» (скласти із букв одного іменника інші іменники) наприклад, соловейко – соло, коло, воло, колесо; листоноша, братерство)

 

4.     Хвилинка відпочинку (якщо вчитель називає іменник – руки підняти вгору, прикметник – розвести у сторони, числівники – витягнути вперед).

 

5. Станція «Творча хвилинка»

Вчитель. За вікном осінь. А у місті Морфологія святкують іменнини. ( діти повинні ланцюжком продовжити розповідь)

 

      6.Станція «Будь уважним»

1.     Вправа 231 (письмово)

2.     Розподільний диктант (істоти, неістоти)

Людина, буква, груша, ручка, стілець, учень, комар, газета, сльоза, ваза, земля, ягня, град, листоноша, вікно, риба.

3.     Практична робота: до іменників загальних назв дібрати власні.

Письменник                                        Журнал

Річка                                                   Газета

Місто                                                   Теплохід

Собака                                                Вулиця

 

     7.Станція «Відгадай» (про кого цей вірш?)

Ми всі вдячні цій людині,

Адже в нас вона єдина.

Тиха, лагідна, красива,

У найкращу мить щаслива,

Славна, мила і рідненька,

Як та квіточка ясненька.

 

8.     Станція «Хто швидше?» (робота з картками)

 

 

ІУ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

 

9.     Станція «перевір себе»

1.     Вільний мікрофон, продовжити речення:

-         Іменник – це…

-         Іменник змінюється за…

-         Іменник є членами речення…

-         Навести приклади (істот, неістот)

2.     Гра «Шифрувальник»

н

 

і

 

е

 

н

 

м

 

я

 

і

 

 

 

1                                                2

м

 

к

 

и

 

 

 

 

 

 

3. Гра «Збери намистинки» (діти повинні нанизати разок іменників – намистинки, біля дошки по черзі й визначити рід іменників).

4. Діти, згадаємо наше проблемне завдання: «Що таке ім’я?» (Дбай про своє добре ім’я – говорить народна мудрість, бо ім’я дається лише один раз і на все життя).

5. Презентація учнівської групової роботи до теми «Іменник»

6. «Закінчить речення»

- Я знаю…

- Я вмію…

Вчитель. Ось і завершилася наша подорож. Ми відвідали лише одне із багатьох міст графства Іменника. Я вважаю, що своїми знаннями ми довели, що можемо називатися мешканцями містечка Всезнайко. Попереду в нас ще багато невідомого й багато не відвіданих містечок.

-         Діти, я вам всім дякую за плідну роботу на уроці. Оцінювання.

 

У. Домашнє завдання. Станція «Виконай сам»

Параграф 15, вправа 232 (письмово); групі – художники – намалювати родовідне дерево; групі - дослідники – дослідити історію свого роду.