Навчально-дослідницька діяльність учнів на уроках української літератури

20.01.2014 15:05

 

 

 

НАВЧАЛЬНО – ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ

 

 

Підготувала:  вчитель української мови та літератури Новомихайлівськогонавчально – виховного комплексу Чернігівської районної ради Запорізької області

Самойленко Т.І.

 

 

 

 

 

 

 

Поширеним на уроках мови є частково – пошуковий метод під час застосування якого учні вирішують проблеми за допомогою вчителя. Сам педагог створює й формулює проблему, намічає шляхи її вирішення, допомагає перевірити правильність висновків. В ідеалі учні повинні вміти самостійно «побачити» проблемну ситуацію, виділити й сформувати проблему; самостійно визначити шляхи й засоби для її вирішення, якщо потрібно, розділити проблему на під проблеми; сконструювати вирішення основної проблеми на основі вирішення під проблеми. Подеколи урок, на якому обговорювалася та чи інша проблема, не завершується остаточним висновком: автори позицій залишаються при своїх думках. Але ціну має не кінцевий результат, а шлях до нього. З одного боку, учні набувають навичок робити висновки, з другого – вони самостверджуються, що є важливим фактором, який стимулює в них потяг до навчання.

Саме проблемне навчання вчить думати логічно, науково. Формує не просто знання, а знання – переконання, які є основою для формування наукового світогляду, формує в учнів елементарні навички пошукової,  дослідницької діяльності, розвиває позитивне ставлення, інтерес до певного навчального предмета.

Не можна забезпечити повноцінного лінгвістичного розвитку обдарованої особистості без якнайширшого залучення її до пошуково – дослідницької діяльності, яка, по-перше, стимулює творчу діяльність, по-друге, сприяє засвоєнню осмислених, свідомо застосовуваних базових мовних знань на  практиці, по-третє, створює умови для розвитку пізнавальних інтересів. Пошуково – дослідницька праця передбачає активну мовленнєво – мислитель ну діяльність учнів, посилення ступеня їхньої пізнавальної самостійності.

Суть терміна «дослідницька діяльність» слід визначати як інтеграційний компонент особистості, який характеризується єдністю знань цілісної картини світу, вміннями, навичками наукового пізнання, ціннісного ставлення до його результатів і розвинутого інтелекту, який забезпечує її самовизначення й саморозвиток. Саме дослідницька діяльність допомагає закласти глибоку основу філологічної й загальнокультурної підготовки учнів, широко використовувати їхні індивідуальні особливості, залучати їх до творчості через пошук шляхом постановки серії дослідницьких завдань, створення й розв’язання проблемних ситуацій; також вона сприяє усвідомленню накопиченого мовленнєвого досвіду, засвоєнню деяких абстрактних лінгвістичних понять.

Своєрідність навчальної дослідницької діяльності в умовах шкільного навчання, на відміну від наукової діяльності вченого, полягає в тому, що учень здійснює не весь цикл дослідження, а виконує лише окремі його елементи, наприклад: аналізує факти та явища, формує дослідницьке завдання й мету дослідження, висуває гіпотезу, розв’язує це завдання й т.д.  крім того, учень оволодіває експериментальним методом дослідження, методом моделювання досліджуваних мовних явищ, фактів і закономірностей та іншими науковими методами.

Потрібно пам’ятати, що успіх у пошуково – дослідницькій діяльності визначається не лише рівнем знань і вмінь учнів, але й залежить від мотиваційного, інтелектуального й вольового компонентів, рівня інтересів і лінгвістичних нахилів у поєднанні з високою працездатністю. Дослідницька активність школяра залежить від рівня особистісного прийняття ситуації як проблемної, а саме: внутрішня особистісна потреба в знаннях, яких не вистачає, перетворює ситуацію в проблемну. Утому випадку, коли відсутня пізнавальна мотивація, пов’язана з виконуваною діяльністю, відсутня  також самостійність, знаходження й пошук вирішення проблеми.

Методика проведення пошуково – дослідницької діяльності повинна поступово ускладнюватися. Це ускладнення досягається за рахунок застосування певних прийомів, зокрема: прийому тимчасових обмежень, що ґрунтується на врахуванні суттєвого впливу часового чинника на розумову діяльність; прийому раптових заборон (заборона учням використовувати будь –яку довідкову літературу); прийому нових варіацій (вимога до учнів виконати вправу по-іншому); прийом інформаційної недостатності (проблемне завдання подається з неповною кількістю даних, необхідних для виконання); прийому інформаційного перенасичення (включення в умову проблемного завдання зайвих відомостей).

У процесі дослідницької діяльності формуються дослідницькі вміння, які можна розглядати як більш високий, творчий рівень розвитку загально навчальних умінь. Найважливішими дослідницькими вміннями слід визнати вміння бачити протиріччя, формулювати проблему, ставити мету й завдання дослідження, висувати гіпотезу дослідження, вибирати й використовувати методи дослідження, збирати й аналізувати інформацію, самостійно планувати діяльність за етапами, апробувати гіпотезу, обґрунтовувати власну точку зору, оцінювати власну  діяльність.

Робота з формування дослідницьких умінь умовно може бути розділена  на чотири взаємопов’язаних напрями:

1. Включення елементів дослідження в лекції під час вивчення нового матеріалу.

2. Включення елементів дослідження під час виконання тренувальних вправ.

3. Включення елементів дослідження під час виконання домашніх завдань.

4. Включення елементів дослідження на позакласних заняттях (написання рефератів, проведення занять у наукових гуртках, виконання колективних наукових або творчих проектів тощо).

Формування дослідницьких умінь повинне мати комплексний характер, тобто пронизувати різні теми на різних етапах навчальної діяльності. У практику викладання необхідно впроваджувати систему граматичних вправ, що відповідає вимогам дослідницького навчання та сприяє формуванню дослідницьких умінь учнів у процесі вивчення української мови. Основними компонентами такої системи є:

Виконання завдань, які вирішуються за допомогою методу спостереження та прийомів мислительної діяльності (аналізу, синтезу, зіставлення, виділення головного, знаходження й пояснення причиново – наслідкових  зв’язків, узагальнення та систематизація, класифікація).

Виконання завдань на застосування гіпотези ( висування та доведення або спростування гіпотези).

Виконання завдань на проведення лінгвістичного експерименту.

Виконання навчально – дослідницьких завдань та створення колективних дослідницьких проектів.

Суть спостереження полягає в тому, що учні під керівництвом учителя спостерігають той чи інший мовний матеріал і приходять до відповідних висновків, до глибокого усвідомлення опрацьовуваної інформації. Спостереження над  мовою звичайно супроводжуються поясненнями вчителя, короткою бесідою, записами, унаочненням тих чи інших мовних фактів і явищ. Поєднання методу  спостереження з іншими методами навчання повинно мати особливо велике застосування, оскільки проведення роботи з учнями виключно методом спостережень над мовою забирає багато часу. Разом з тим, проведення спостережень вимагає від учнів певної підготовки, тому доцільно користуватися цим методом у 8 - 9 класах. У 5 – 7 класах слід обмежитися тільки елементами спостережень над мовними явищами й фактами.

За допомогою самостійних спостережень можна опрацьовувати інколи всю тему. Зокрема, методом спостережень доцільно опрацьовувати такі теми, які учням певною мірою знайомі, а спостереження над ними служать для міцнішого закріплення їх або для розширення відомостей про знайомі  поняття. До таких тем можна віднести, наприклад, «Підмет і способи його вираження», «Простий присудок і способи його вираження», «Безособові речення», «Другорядні члени речення». Наприклад, під час вивчення теми «Види присудків та способи їх  вираження» можливою є постановка перед учнями  пошукового завдання: знайти, чим відрізняються присудки в таких реченнях: Повітря холоднішало. Повітря стало холоднішати. Повітря стало холодним.

Звичайно, залежно від стилю роботи, до якого звикли учні, їм потрібна буде допомога в організації пошуку. Ми можемо з’ясувати, що присудки мають подібні лексичні та граматичні значення(у всіх випадках мова йде про однакову зміну температури повітря, у всіх випадках ознаку предмета подано як таку, що існувала насправді й віднесена до минулого часу), але  відрізняються відтінками цих значень. Пошукове завдання звужується: необхідно знайти, як відтінки значення присудків запропонованих речень пов’язані зі способом вираження лексичного та граматичного значень присудка в кожному випадку. Низка проблемних запитань дозволить успішно завершити роботу:

-         Які присудки можна назвати простими, а які складеними й чому?

- Який із двох складених присудків можна назвати дієслівним, а який іменним? Чому?

Завдання на лінгвістичне експериментування передбачають виконання таких дій, як зміна форми слова, словосполучення, перебудова мовної конструкції (вилучення з неї одних елементів і включення до її складу інших), конструювання з простих елементів складних і навпаки. У процесі виконання цих дій учні легше пізнають приховані від них аспекти мовних об’єктів. Оволодівши лінгвістичним експериментуванням, учні засвоюють важливий інструмент пізнавальної діяльності.

Вправи на застосування гіпотези передбачають висунення гіпотези та її доведення (доказ чи спростування). Висловлення гіпотези можливе дедуктивним виведенням із уже відомих і доведених теорій, ідей і принципів; дедуктивним перенесенням принципів, теорій, законів на нові факти і явища; на основі даних спостережень або експерименту.

Ядро системи функціонування навчально – дослідницької діяльності складають дослідницькі завдання. Усі навчально – дослідницькі завдання можна поділити на три групи:

- Навчально – дослідницькі завдання  алгоритмічного рівня (вони орієнтовані на низьку підготовленість учнів до навчально – дослідницької діяльності, мінімальний ступінь вияву  пізнавальної самостійності;

- Навчально – дослідницькі завдання частково – пошукового рівня (передбачають більш високий рівень підготовленості учнів до навчально – дослідницької діяльності;

- Навчально – дослідницькі завдання креативного рівня (орієнтовані на найвищу міру виявлення пізнавальної самостійності учнів).

Процедура виконання цих завдань сприяє розвитку таких дослідницьких умінь, як  виділення об’єктів дослідження, висунення попередніх гіпотез, узагальнення результатів, вибір методів та оцінка їх ефективності, характеристика нової якості, аналіз ступеня реалізації мети, критичне  визначення недоліків.

У процесі вивчення синтаксису учням можна запропонувати низку дослідницьких завдань, які  допоможуть їм навчитися визначити шляхи вирішення проблеми, різнобічно аналізувати вказані об’єкти, виділяти в кожному суттєві й несуттєві ознаки та співвідносити їх із засвоєними  поняттями, за допомогою аргументів доводити або спростувати  твердження, наприклад: На сонові спостережень з’ясуйте суть поняття граматичної омонімії та граматичної синонімії в системі засобів зв’язку  частин складних речень. Для спостережень випишіть п’ять  шість складнопідрядних речень із словами що або як зверніть увагу на види підрядних частин, приєднаних за допомогою названих слів, а також складіть декілька складносурядних речень і сполучником але та пробуйте його замінити сполучниками проте, зате однак.

У структурі  навчання української мови значно посилюються роль і значення освоєння способів діяльності, підвищення їхньої технологічності, створення умов для активної соціальної дії, колективної проектної діяльності. Формування компетентності учнів у проектній діяльності, тобто їх здатностей мобілізувати знання  в реальній життєвій ситуації, - найактуальніша проблема інноваційного підходу в роботі з обдарованими дітьми. Проект – це цілісна  робота, яку не можна закінчити,  зупинившись на півдорозі, оскільки оцінюється кінцевий продукт; ця робота складається з різних видів діяльності, а обов’язковим атрибутом є реальна практична діяльність. У процесі вивчення української мови можуть бути використані різні за видами діяльності проекти: дослідницькі, творчі, практико – зорієнтовані, інформаційні, рольово – ігрові й інші. Учитель між великими проблемами й темами пропонує учням  вибрати і виконати дослідження в складі групи.  Колективне обговорення й обмірковування проблем, планування роботи та її виконання сприяють створенню демократичної атмосфери в класі, партнерських стосунків між учнями й учителем.

Основне навантаження під час виконання проекту лягає на учнів, учитель лише консультує, надає методичну допомогу, здійснює проміжний контроль. Можна виділити такі етапи проектного дослідження: підготовчий (визначення форм і методів дослідження, створення групи розподіл функцій між учасниками, складання плану виконання проекту); дослідницький (відбір джерел інформації, збирання та опрацювання її, аналіз, висновки, оформлення результатів дослідження); підсумковий (ознайомлення учасників проекту з результатами дослідження, підготовка спільного рішення щодо способів і форм застосування  результатів проекту). Теми колективних творчих проектів можуть  бути такими: «Мова – дзеркало культури»,  «Переклад – високе мистецтво», «Ідеальний алфавіт», «Мовна  норма та її соціальне значення»,  «Теорія і практика укладання словників», «Мови народжуються, живуть і вмирають», «Функціональне призначення літературної мови в житті нації», «Лінгвістика космічних перемовин» тощо. За своєю тематикою проекти можуть стосуватися опрацювання матеріалу української мови, який школярі засвоюють на уроках або який виходить поза межі шкільної програми, наприклад: «Антична фразеологія в українській мові», «Відтворення іншомовних афоризмів в українській перекладацькій традиції», «Слова на позначення спорідненості та свояцтва в українській мові» тощо. Ці теми можуть стосуватися міжмовних паралелей ( наприклад: «Зменшувально – пестливі елементи в європейських мовах», «назви місяців у мовах слов’янських народів» тощо), між предметних зв’язків (наприклад: «Становлення й розвиток української математичної термінології», «Поетика  назв українських малярських творів ХІХ століття» тощо).

Після відповідної підготовчої роботи старшокласники можуть писати  самостійні науково – дослідницькі роботи в системі Малої академії наук. Орієнтовна тематика таких робіт учнів у секціях з української мови, української літератури, фольклористики, мистецтвознавства, зарубіжної  літератури наводиться в публікації: Федоренко В. Практичні аспекти керівництва учнівськими дослідницькими робота філологічної тематики // Методичні діалоги. – 2006. - №9. С.3 – 8.  Керівник науково – дослідницької  роботи  має допомогти юному дослідникові належно зорієнтуватися в сучасній проблематиці уподобаної ним наукової галузі, обрати цікаву для себе, близьку за власними інтересами, посильну, актуальну й перспективну для розробки тему. Головні критеріях, якими слід послуговуватися вибираючи або формулюючи тему учнівського дослідження, є новизна теми; її актуальність; перспективність дослідження цієї теми; відповідність формулювання теми, її обсягу та матеріалу, з яким вона пов’язана, віковим особливостям школярів; зв'язок теми з досвідом юного дослідника, шкільним матеріалом; наукова ґрунтовність; забезпеченість дослідження за цією темою належним науково – методичним та бібліографічним супроводом.

Словесник повинен чітко усвідомити, що успіх педагогічної діяльності залежить від глибокого  розуміння можливостей кожного методу навчання і правильного вибору його в конкретній педагогічній ситуації. Уведення процес навчання пошукових, евристичних, дослідницьких методів пізнання, без сумніву, активізує пізнавальну діяльність учнів, розвиває творчий підхід до розв’язання навчальних завдань, серед яких чинне місце повинні посісти завдання, спрямовані на розвиток мовних здібностей і мовної інтуїції учнів. Щоправда, використання таких завдань, які потребують великих часових витрат і сформованості творчих умінь, не може бути дуже поширеним.

Відомо, що основний курс рідної мови не враховує повністю можливостей та інтелектуальних запитів кожного обдарованого учня, освітні інтереси яких виходять за межі змісту цього курсу. Тому потрібним є введення до навчальних планів класів філологічного профілю додаткових курсів – спеціальних (курсів профільного доповнення) і факультативних (курсів за вибором), специфіка яких полягає в тому, що вони є органічним  продовженням базового курсу та літератури, мають інтеграційний характер, виникли на стику лінгвістики і літературознавства, лінгвістики і природних наук тощо. У процесі вивчення такий курсів розвиваються творчі здібності, зростає роль самостійної, диференційованої роботи. Єдність навчання шкільного курсу мови і спеціальних та факультативних курсів лінгвістичної тематики забезпечує формування у філологічно здібних учнів цілісного  уявлення про зміст і структуру мовної системи, теоретичних знань і практичних навичок.

Інтеграційними курсами можна вважати курси з ономастики, топоніміки,  риторики, стилістики, поетики, фольклору. Культури мовлення, основ мовознавства тощо. Надзвичайно важливим для учнів філологічних профілів є спеціальний курс для 10 – 11 класів філологічного профілю «основи науки про мову» (автор О.В.Заболотний; друк див.: Методичні діалоги. – 2006. -№13. –с.2 – 10; Дивослово. – 2007. -№2. –с.27 – 34), який є узагальненням на теоретичному рівні знань про природу  і сутність кожної мови, дає  можливість старшокласникам поглянути на мову не лише як на головний засіб спілкування, але й як на один із найважливіших чинників формування людської свідомості, допомагає зрозуміти роль мови в національній само ідентифікації особистості, пізнати внутрішні закони її розвитку, сформувати цілісні уявлення про особливості мовних явищ, визначити місце рідної мови в єдиній світовій мовній сім’ї.

Окремі елементи мовознавства викладаються в курсах рідної та іноземних мов, але вони не дають повного й цілісного уявлення про сучасну лінгвістику, її предмет. Проблематику й головні завдання, науково – дослідницький апарат і терміносистему. Навіть короткий курс загального  мовознавства може усунути в нашому суспільстві помилкові думки щодо мови, мов і мовознавства, наприклад: щодо переваги однієї мови над іншими, суб’єктивної оцінки краси або потворності мов, щодо лексичного багатства або бідності мов незалежно від культури народу, що розмовляє тією чи іншою мовою тощо. Упродовж вивчення курсу учні повинні відчути, в сучасному мовознавстві, як і в усіх інших наук (зокрема гуманітарних), існують різні погляди вчених на ті самі факти і явища мови. Ця обставина повинна знайти своє відображення під час розв’язання проблемних ситуацій, проведення занять – диспутів, розробки колективних та індивідуальних  творчих проектів.

Доцільним слід визнати й вивчення в класах філологічної спеціалізації інших спеціальних та факультативних курсів, програми яких активно друкує останнім часом фахова преса словесників (див., наприклад: Програми спецкурсів та факультативів з української мови./ Упорядники В.Федоренко, Г.Федяй. –К.: Редакції загальнопедагогічних газет, 2006. – 120 с.; Українська мова й література. Програми факультативних та спеціальних курсів: 7 – 11 класи. Випуск 1./ Відповідальний за випуск В.Л.Федорнеко. – к.: Редакція журналу «Дивослово», 2007. – 252 с.).

Проте вчителеві – словеснику слід постійно враховувати, що робота з обдарованими дітьми не може бути зведена лише до перерозподілу навчальних планів на користь тих чи інших предметів, організації  відповідних факультативів, гуртків, студій тощо. Слід змінити загальне спрямування всього навчального процесу. Учням профільних класів у загальноосвітніх навчальних закладах, ліцеях, гімназіях слід давати свободу дій, більше вільного часу, щоб вони могли повніше виявити свою індивідуальність. У зв’язку з цим великого значення набуває проблема форм навчання та інтенсифікації навчання в цілому.

Організації та проведенню переходу старшої школи на основу профільного навчання має неодмінно передувати налагодження до профільної підготовки ( 8 – 9 класи), як і активне звернення до різних форм гурткової роботи (5 – 7 класи). Ці напрями розвитку філологічних здібностей школярів найкраще організовувати з використанням програм, які мають відповідне схвалення Міністерства освіти і науки України, наприклад: Цимбалюк В. Цікава етимологія / програма гуртка для 7 класу ЗНЗ (Методичні діалоги. – 2007. -№3.); Костійчук О. Цікава етимологія / програма гуртка для 5 (6) класів ЗНЗ (Методичні діалоги. – 2006. -№9. С. 30-32); Костійчук О. Загадки фразеології / програма гуртка для 6 класів ЗНЗ (Методичні діалоги. – 2006. – с.20 – 22); Ляшкевич А. Живе слово/ розвиток комунікативно – творчих умінь і навичок учнів / програма гуртка для 5 – 7 –х класів загальноосвітніх навчальних закладів (Українська мова та література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2007. - №2.) та ніші. Для школярів, які мають яскраво виявлені літературні здібності і прагнуть удосконалити їх, можна впроваджувати гурткові та факультативні заняття відповідного спрямування. Головне, щоб такі заняття були систематичними й укладалися в продуману послідовну систему роботи, здійснювалися за цілісними, концептуальними програмами творчого розвитку. Зразком такої системи може слугувати, наприклад, навчально – методичний комплекс В.Коваленко «Поетичний гербарій»» літературно – творча студія» (Черкаси: Брама – Україна, 2006. – 256 с.), у якому пропонуються розробки занять літературно – творчої студії для старшокласників, широко ілюструються шляхи практичної реалізації їхніх творчих здібносте через поглиблене ознайомлення з правилами літературної творчості, у результаті чого словесного мистецтва,  й розширюються  можливості пошуку прийомів нової художньої інформації, що є надзвичайно важливим у творчому процесі. Такі заняття можуть здійснюватися й із значно ширшим залученням наукової інформації щодо основ поетичної техніки (див., наприклад, програму факультативного курсу для учнів 10 – 11 класів філологічного профілю «основи поетичної творчості» Л.Перенчук; друк: Українська мова та література. -2007.  №10).

У галузі урочної діяльності слід упроваджувати в практику роботи різні типи уроків: лекція зі складанням опорних конспектів, семінар, урок – диспут, урок цікавих повідомлень, урок захисту знань, урок – дослідження, урок – спостереження. Рекомендуємо проводити лінгвістичні турніри цікавої для учнів тематики та з використанням різних форм. Особливо популярністю серед обдарованих школярів користуються дискусійні форми (симпозіум, дебати, «круглі столи»). Важливо навчити учнів самостійно здобувати знання, аналізувати й рецензувати відповіді  товаришів, працювати з довідковою літературою.

Дедалі ширшою має стати участь філологічно обдарованих учнів, крім традиційної олімпіади з української мови та літератури, у Всеукраїнських конкурсах – захистах науково – дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України (секції української мови, української літератури, фольклористики, літературної творчості, мистецтвознавства, етнографії), Всеукраїнському турнірі юних журналістів, всеукраїнських конкурсах «Вірю в майбутнє твоє, Україно!», «Об’єднаймося ж, брати мої», «Білий лелека», Всеукраїнському гуманітарному симпозіумі «Блакитні вежі золотого слова», Міжнародному конкурсі з українознавства численних інтелектуально -  творчих змаганнях, зокрема й змаганнях через мережу Інтернет.

Доцільною є підготовка окремими випусками науково – дослідницьких і  творчих напрацювань школярів, що дасть змогу додатково стимулювати  талановитих вихованців до подальшої праці, а також забезпечуватиме роботу вчителя відповідним дидактично – ілюстративним матеріалом (див., наприклад, Українська мова – моя мова. З творів – роздумів київських школярів і студентів. – К.: Міленіум, 2005. – 64 с.; Наша доля – світанок! Збірка творів переможців Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням. – Чернівці: Видавничий дім «Букрек», 2006. -224 с. та ін..).

Учителеві потрібно пам’ятати, що не можна формувати с особистість за наперед визначеною моделлю, а головне – створити умови для повноцінного розвитку обдарованої дитини; активізувати самий процес навчання, надати йому дослідницького характеру і цим самим передати учневі ініціативу в організації власної пізнавальної діяльності.

 

Варто замислитись

Де немає можливостей для вияву здібностей, там не буде здібностей.

                                                            Л.Фейєрбах

Ніхто не знає сили своїх здібностей, доки їх не випробує.

                                                            Дж.Локк

Свої здібності людина може пізнати, лише застосувавши їх.

                                                            Сенека

Здібності, як м’язи, збільшуються від тренування.

                                                            В.Обручов

Обдаровання людини – діамант у корі. Відшукавши, його слід негайно обчислити й показати всім.

                                                            О.Суворов

Фабрики геніїв є, але немає поставок сировини.

                                                            С.Лец.